AMD CEO’su Zen 4 İşlemciler ve RDNA3 Ekran Kartları için 2022 Tarihini Onayladı

AMD CEO’su ve Başkanı Dr. Lisa Su, 2021’in 2. çeyreğinde merakla beklenen AMD işlemciler ve ekran kartlarının yeni neslini 2022’de piyasaya sürülme yolunda olduğunu söylediğini doğruladı.

AMD, hali hazırda devam eden çip krizinin 2021 boyunca devam etmesini beklediğini, ancak 2022 için pozitif olduklarını belirtti. Bu durumdan AMD Radeon RX 6000 GPU’ların beklenenden çok daha uzun süre tavsiye edilen satış fiyatının çok çok üzerinde kalacağını tahmin edebiliriz. İşlemci tarafında ise Ryzen 5000 ürünler tavsiye edilen satış fiyatlarına yakın ücretlere temin edebiliyorlar. Yeni nesil olacak Zen 4 mimarili Ryzen işlemcilerle ise 2022’de buluşacağımız açıklandı.

AMD Yol Haritası

AMD Zen4’ün 2022’nin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Seri, bu yılın sonunda piyasaya sürülecek olan yenilenmiş Zen3+/Zen3 3D V-Cache serisinin yerini alacak. Zen4 CPU’lar, kod adı “Genoa” olan EPYC 7004 serisi, “Raphael” olarak bilinen notebooklar için geliştirilen mobil CPU’ları ve “Phoenix” kod adlı APU’ları içerecek. Mobil CPU’lar ve APU’ların her ikisi de dahili RDNA2 GPU’ları kullanması bekleniliyor. Zen4 işlemciler ile beraber DDR5 RAM desteğine de sahip olacağız. Yatırımcıların görüşmesi sırasında Dr. Lisa Su, Zen4 ürünlerinin gelecek yıl piyasaya sürülmek üzere yolda olduğunu doğruladı ve şu açıklamalarda bulundu: “Sektör lideri 5nm işlem teknolojisi ile oluşturulmuş Zen 4 işlemcilerimiz ve RDNA 3 GPU’larımız da dahil olmak üzere 2022’de yeni nesil ürünleri piyasaya sürme yolunda ilerliyoruz.” Maalesef AMD, rakibi Intel aksine gelecek işlemcileri hakkında detaylı bilgi verme konusunda isteksiz. Elimizdeki tek doğrulanmış bilgi işlemcilerin 5nm ile gelecek olması.

AMD, RDNA3 GPU’ların piyasaya tam çıkış tarihi henüz açıklamasa da son iki hafta bu yeni GPU’larla ilgili söylentilerle doluydu. AMD’nin, her ikisi de çoklu çip tasarımına(MCM teknolojisi) sahip olması beklenen Navi 31 ve 32 ve klasik monolitik tasarım ile gelmesi beklenen Navi 33 ve 34 dahil olmak üzere dört adede kadar RDNA3 GPU’yu piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu GPU’lar henüz Linux çekirdeği güncellemelerinde görünmedi, bu yüzden kod adları bilinmiyor.

Kaynak: wccftech.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir