AMD’nin Nvidia DLSS Teknolojisine Cevabı FidelityFX Super Rasolution Geliştiriciler İçin Açık Kaynak Olarak Yayınlandı

Kırmızı ekibin yakın zamanda en büyük rakibi Nvidia’nın RTX kartlarına özel sunduğu, oyunlarda performans arttıran DLSS’e rakip olarak kendi çözümü olan FideltyFX Super Resolution’ın kaynak kodlarını GPUopen aracaılığı ile geliştiricilerin kullanıma sunuyor.

Yapılan açıklamada FSR’nin Unity 2021.2 HDRP beta sürümü ve Unreal Engine v4.26 ile geliştiricilerin kullanımına açık olduğu belirtildi.

AMD FSR teknolojisi gerçek pikseller yerine araya serpiştirilmiş yapay zeka ile doldurulan pikseller ile oyun performansını arttıran bir teknoloji. Üstelik bu teknoloji Nvidia DLSS aksine sadece RTX kartlara destek sunma politikası aksine sadece AMD kartları değil başka kartlarda da kullanabilme imkanı sağlıyor. Bu teknolojini ile performans modunda 4K çözünürlükte 2.4 kat daha fazla FPS alması hedeflenmiş durumda. Özellikle bu durum AMD tabanlı PS5 ve Xbox Series X|S konsollarda 4K oyunculuk için büyük bir öneme sahip. Bu özellik şuan Xbox tarafında kullanıma açılmışken PS tarafında ise henüz resmi bir destek veya açıklama bulunmuyor.

Ayrıca yapılan açıklamada 16 Haziran’da Arcadegeddon ve Necromunda: Hired Gun oyunlarına, gelecek hafta Resident Evil Village oyununa ve bu ay içerisinde Edge of Eternity’ye FSR desteği geleceği belirtildi. FidelityFX Super Resolution ile daha fazla bilgi ve resmi paylaşılan FPS kıyaslamalarına ulaşmak için: amd.com

Kaynak 1: guru3d.com

Kaynak 2: gpuopen.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir