Apple, iPhonelarda Pil Ömrünü Uzatacak Yeni Patent Aldı

iPhone telefonların batarya performansını geliştirmek isteyen Apple, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden (USPTO) “Attention Detection Service (Dikkat Algılama Servisi)” adlı yeni bir patent aldı. Patente göre “Dikkat Algılama Servisi”, kullanıcıların cihaza odaklanıp odaklanmadığını tespit etmek için cihazdaki çeşitli aygıtları izleyecek.

Patent Başvurusunda Belirtilen Aygıtlar

Kullanıcılar pil tüketimini azaltmak ve süreyi uzatmak için cihazı kapatmak da dahil olmak üzere belirli önlemler alabiliyor. Patentte de belirtildiği gibi, “Mobil cihazlar, duvardaki elektrik prizi gibi sabit bir güç kaynağından çalışmak yerine veya buna ek olarak pil gibi bir mobil güç kaynağından çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sabit güç kaynağı genellikle sonsuz enerji mevcutken, mobil güç kaynağı, yenileme gerekmeden önce sınırlı miktarda depolanmış enerjiye sahip olabilir. Buna göre enerji, korunması arzu edilen kıt bir kaynaktır.”

Bir cihaz prize takılı olsa bile, enerjiyi verimli bir şekilde yönetmek yine de önemlidir; aksi takdirde, cihazın sıcaklığında bir artış görebilir ve bunu azaltmak için daha fazla soğutulması gerekebilir. Patentli teknoloji muhtemelen bu yılki cep telefonlarına dahil edilmek için zamanında hazır olmayacak olsa da, Apple’ın iPhone 13 modellerinde pil kapasitelerini artıracağı bildiriliyor. Pil ömründen tasarruf etmek, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max için her zamankinden daha önemli olacak çünkü bu el cihazlarının her ikisi de 120 Hz ProMotion ekrana sahip olacak.

Kaynak 1: appleinsider.com

Kaynak 2: phonearena.com

One thought on “Apple, iPhonelarda Pil Ömrünü Uzatacak Yeni Patent Aldı

  • 1 Eylül 2021 tarihinde, saat 12:10
    Permalink

    iphone’un pil ömrüne önem vermesi sevindirici

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir