Bilgisayarınızın Windows 11 Desteğini Kolayca Kontrol Etme Rehberi

Bildiğiniz üzere Microsoft, kısa süre önce Windows 11 duyurdu ve hatta eğer Insider programına katıldıysanız şuan Windows 11’i sistem gereksinimlerini karşılıyorsa “Beta” sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz ancak Microsoft, Windows 11 ile beraber çok ağır sistem gereksinimleri istiyor.

Windows 11 için ağır gereksinimler işlemci tarafında. 2000 serisi AMD veya 8000 serisi Intel işlemcilerden daha eskilerini kullanıyorsanız maalesef Windows 11 alamayacaksınız. Ayrıca AMD 2200G VE 2400G’ye de resmi desteğin olmadığını belirtelim çünkü bu işlemcilerin adı 2000 olsa da mimari olarak eski nesil 1000 serisi mimarisinde çalışıyorlar. Ayrıca bir diğer ağır gereksinim ise TPM 2.0 çipi. Bu çip için kısaca parolalarınızı şifrelemeye yarıyor diyebiliriz. Eğer anakartınızda bu çip bulunmuyorsa maalesef siz de Windows 11 kullanamayacaksınız. Özellikle Ryzen 1000, Intel 7000 ve altı işlemcileriyle uyumlu anakartlarda bu çip maalesefr bulunmuyor. Bunun için ekstra satın alım yapmanız gerekiyor.

Sistemin Destekleyip Desteklemediğini Nasıl Öğrenebilirim?

Sistemimizin Windows 11 destekleyip desteklemediğini Microsoft’un yayınladığı PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması üzerinden kontrol edebiliyoruz ancak bu uygulama size sadece evet veya hayır cevabı veriyor, yani size neden desteklemediğini söylemiyor. Bunun için Github’da yayınlanmış, açık kaynak kodlu, güvenilir WhyNotWin11 (indirmek için tıklayın) uygulamasını öneririz. Uygulama size tek tek hangi parçaların gereksinimleri karşıladığı, hangilerinin karşılamadığını gösteren yararlı bir uygulama. Bu sayede sisteminizde Windows 11 için hangi parçaları güncellemeniz gerektiğini görebilirsiniz. Açılan sayfada son sürüme tıkladıktan sonra aşağıda bulunan “Assets” kısmında “WhyNotWin11_x86.exe” ye tıklayıp indirmeniz ve açmanız yeterli olacaktır ve daha sonra karşınıza böyle bir aşağıda olduğu gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda tüm parçalarınızı kontrol edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir