Kullandığınız Yazıcı Virüs Saçıyor: Print Nightmare Nedir ve Nasıl Korunuruz Detaylı Anlatım

Bilindiği üzere Microsoft yakın zamanda Windows 11’i duyurdu ve eğer Insider programına kayıt olduysanız şuan muhtemelen nu makaleyi Windows 11 Insider versiyonu üzerinden okuyorsunuz demektir. Henüz daha beta aşamasında olan Windows 11, yanında doğal olarak problemleriyle geldi ancak bu problemlerden biri olan Print Nightmare çok büyük tehlike arz ediyor.

Print Nightmare Nedir?

Print Nightmare virüsü aslında yıllar önce desteği kesilen Windows 7 işletim sisteminde keşfedilen, ve sadece Windows 7 değil, sonraki sürümlerde de (8,8.1,10,11) bulunan, yıllardır içimizde bulunan bir güvenlik açığı. Bu açık ile beraber saldırgan, Windows yazdırma kuyruğunu etkiliyor ve istediği kodları uzaktan çalıştırma imkanına sahip oluyor. Daha önce belirttiğim üzere bu açık uzun zamandır aramızdaydı ancak şuan popüler olmasının sebebi daha önce bu açığı kullanmayı kimse bulamamışken GitHub üzerinde bir kullanıcı bunu başardı ve bir anda bu açık çok tehlike bir konuma ulaştı. Youtube üzerinde Assure Inc kanalı tarafından paylaşılan aşağıdaki videoda örnek bir demoyu görebilirsiniz:

Print Nightmare’den Nasıl Korunurum?

Aslında Microsoft bu açık için desteği kesilen Windows 7 dahil tüm sürümlere zorunlu güvenlik güncelleştirmesi olarak getirdi fakat güvenlik uzmanı Benjamin Delpy kişisel Twitter hesabında yamaya rağmen devam ettiğini kanıtladı. Bu olaylar yaşanırken bilindik antivirüs programlarından Kaspersky yaptığı paylaşımda Print Nightmare’i önleyebileceklerini duyurdu ama Delpy yine yaptığı bir paylaşımda Kaspersky’nin da işe yaramadığını kanıtladı.

Eğer bu açıktan ciddi anlamda rahatsız oluyorsanız gerçek anlamda korunmanızı sağlayacak 1 yol mevcut ancak bu yolu uygularsanız bilgisarınızın yazıcısını kullanamayacaksınız. Bu yol işe söyle:

Adım 1: Arama çubuğuna “Hizmetler” yazın ve açın.

Adım 2: Açılan pencerede sağ tarafta bulunan hizmetlerden “Yazdırma Biriktiricisi” ni bulun, çift sol tıklayarak açın ve “Başlangıç Türü” seçeneğini devre dışı bırak olarak belirleyin ve daha sonra uygulaya basın. Artık bu açık sizde işlemeyecek ancak unutmayın bunu yaptığınız taktirde yazıcınızı kullanamayacaksınız. Tekrar dönüp yazıcınızı kullanabilmek için tekrar buraya girip “Devre Dışı Bırak” seçeneğini yeniden “Otomatik” olarak işaretleyip uygula demelisiniz. Uygula dedikten sonra “Yazdırma Biriktiricisi” ne sağ tık yapıp “Başlat” demeniz gerekir. Bu sayede yazıcınızı tekrar kullanabilirsiniz ancak tekrardan açık hedef haline gelirsiniz. Karar sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir