Nvidia RTX 4000 Kartları 5nm ve Tek Ekran Kartında Çift GPU ile Gelebilir

Henüz daha AMD RDNA 2 ve Nvidia RTX 3000 serilerinin tüm modelleri piyasaya sürülmemişken RDNA 3 ve RTX 4000 serilerinden sızıntılar gelmeye başladı.

Twitter üzerinde “greymon55” adlı hesaptan paylaşılan bir iddiaya göre Nvidia RTX 4000 serisi “Ada Lovelace” kodlu ekran kartların tasarımının tamamlandığı ve TSMC tarafından 5nm fabrika işlem sürecinden geçerek karşımıza gelecek. İddiadaki diğer bir bilgi ise kartların 2022 sonundan önce tanıtılmayacağı.

Kaynak: Twitter , Twitter

Güvenilir sızıntılarıyla tanılan “kopita7kimi” kullanıcı adlı Twitter kullanıcısı, Ampere(RTX 3000) kartların özelliklerini tamamen bildirmişti, ise yaptığı paylaşımda Nvidia’nın yeni nesil ekran kartlarınnın mimarisinde AMD’nin durumuna göre hareket edecek. Daha önce ortaya çıkan bir haberde AMD’nin ekran kartları için MCM (çoklu çip modülü – multi chip module) patentine başvurduğu ortaya çıkmıştı. MCM sistemi ile tek ekran kartında birden fazla GPU görebilir olacağız. Bu sistemin bir benzeri daha önce Nvidia GTX 690 ile kullanılmış olsa da GTX 690’da ki çift GPU, SLI mantığı ile çalışırken AMD’nin yaptığı patent başvurusuna göre tek GPU gibi işlem yapacak. Eğer AMD, RDNA 3 ve MCM ile istediği performansı yakalarsa ve Nvidia tarafının hazırladığı klasik monolithic tasarım performans olarak geride kalırsa Nvidia’nın yedek plan olarak “GH202” kod adlı Hooper GPU (MCM teknolojili) kartları piyasaya sürülebileceği bildirdi.

Kaynak: Twitter , Twitter
AMD, MCM patent başvurusu

Kaynak: videocardz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir