Nvidia’dan Oyuncuları Sevindirecek Müjde:RTX3060’larda Etherium Mining Yapılamayacak ve Madencilere Özel Seri Kartlar Geliyor

Nvidia’nın 25 Şubay’ta piyasa sürülecek 3060 kartı için oyuncuları sevindiren yeni bir açıklama geldi. Son zamanlarda kripto para madenciliğinin tekrardan yüksek popülariteye ulaşmasından kaynaklı piyasada ekran kartları bulunamıyor, bulunsa bile fiyatları normal fiyatının yaklaşık iki katı fazlasına satılıyordu. Giriş segmenti 4GB VRAM’li kartlar yetersiz oldukları için bir nebze bulunmalarına rağmen orta segment 6 ve 8GB VRAM’li kartların RTX3070 gibi üst seviye kartlarla yaklaşık aynı fiyatlara satıldığıyla karşılaşıyorduk ancak bu durum RTX3060 ile değişecek.

Nvidia’nın yaptığı açıklamaya göre RTX3060 sürücüleri Etherium madenciliği algoritmasının tespit ederek Etherium Hash Rate’i yani verimliliği %50 azaltacak. Bu sayede bu kartların direkt olarak sadece oyuncu kesime ulaşılması hedefleniyor.

Madencilere Özel CMP Serisi GPU’lar Geliyor

Nvidia yaptığı açıklamada ayrıca kripto para madenciliği odaklı yeni bir ekran kartı serisin de duyurusunu yaptı. Yapılan duyuruda yeni seri kartların görüntü çıkışlarının olmayacağı, daha düşük voltaj ve frekansta çalışarak verimliliği arttıracağını bildirdi. Kartların özellikleri ise şöyle açıklandı:

Kaynak1:blogs.nvidia.com

Kaynak2:nvidia.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir